A+ A A-

مصرف روزانه ي فست فودها، همراه کردن آنها با نوشابه ها، انتخاب رستوران هاي شلوغ، غرق کردن غذا در سس و تمام کردن همه ي غذا از اشتباهات رایج افراد در فست فودهاست.

1- هر روز، فست فود!
بعضی خانواده ها عادت دارند هر روز فست فود بخورند اما اولین عارضه ي این عادت وحشتناك، افزایش بروز چاقی است و چاقی هم یعنی افزایش احتمال بیماري هاي قلبی عروقی، دیابت، سرطان روده، سرطان معده، سرطان سینه، آرتروز، فشار خون بالا، نازایی و غیره. اگر نمیتوانید دور این غذاها خط بکشید، توصیه میشود حداکثر هفته اي یکبار (و ترجیحاً هر 2 هفته یکبار) از این جور غذاها بخورید.

2- غذا که بی نوشابه پایین نمیرود!
اگر سلامتیتان را دوست دارید، با نوشابه هاي گازدار خداحافظی کنید. قبلاً از مضرات این جور نوشابه ها زیاد نوشته ایم و نیازي به تکرار نیست. میتوانید به جاي این نوشابه هاي ناسالم، بروید سراغ آب، آب معدنی، سوداي رژیمی، آب میوه هاي طبیعی یا عصاره طبیعی میوه ها.

3- رستوران خوب یعنی رستوران معروف و شلوغ
اتفاقاً در بیشتر رستوران هاي شلوغ، با توجه به ازدحام مشتري و تعدد سفارشات، معمولاً نظافت به درستی رعایت نمیشود. اخیراً بررسی 1000 شعبه از 10 تا از بهترین رستورانهاي زنجیرهاي فست فود در 38 ایالت آمریکا نشان داد که در بیش از 60 درصد این رستوران ها، کارکنان پیش از آغاز به کار، دست هاي شان را نشسته بودند و اصلاً از دستکش استفاده نمیکردند. حالا که اشتباه کرده اید و می خواهید فست فود بخورید، لااقل اشتباه تان را با انتخاب یک رستوران غیر بهداشتی تکمیل نکنید.

4- غرق کردن غذا در سس
سس چاق کننده است. ضمن این که فقط یک قاشق غذاخوري سس مایونز، حدود 80 میلیگرم سدیم دارد و این براي فشارخونی ها خطرناك است. به همین دلیل توصیه میشود: یا غذايتان را با سس رژیمی سفارش بدهید، یا سس را خودتان در منزل درست کنید و همراه ببرید (به جاي استفاده 100 درصدي از سسهاي مایونز، آن را به نسبت 50 ، 50 با ماست مخلوط کنید) و به پیشخدمت تاکید کنید که سس را روي سالاد یا غذايتان نریزد یا در ظرفی جداگانه برايتان بیاورد. طعم دهنده هایی مثل سس گوجه فرنگی، سس خردل یا سالسا (سس تند مکزیکی) انتخاب هاي سالم تري هستند.

5- رودربایستی با عالم و آدم
رودربایستی را کنار بگذارید. اگر پرس غذاي رستوران بزرگتر از معمول است، از پیشخدمت بخواهید برايتان ظرف یکبار مصرف بیاورد تا نیمی از غذا را در همان ابتدا داخل ظرف بریزید و آن را بدون خجالت براي ناهار یا شام فردايتان به خانه ببرید. اگر هم بتوانید غذا را همراه خودتان به منزل ببرید و آنجا بخورید، خیلی بهتر است؛ چون فضاي رستوران هاي فست فود طوري است که آدم معمولاً بی محابا غذا می خورد. به علاوه، در خانه می توانید میوه، سبزي، ماست و دیگر چیزهاي سالم و سودمند را هم به غذاي خودتان اضافه کنید.فست فود یا مواد مخدر: خطر اعتیاد جدي است
دلایلی وجود دارد که نشان میدهد غذاهاي سرشار از قند، چربی و نمک میتواند فعل و انفعالات شیمیایی در مغز ایجاد کند که شبیه به عملکرد مواد مخدري مثل کوکائین و هروئین است. مسئله ي تغذیه و مهم تر از آن تغذیهي متعادل و سالم از اهمیت بالایی برخوردار است.

امروزه با رشد بی رویه فست فودها سوال مهمی مطرح میشود که بهتر است به آن فکر کنید:
این که آیا غذاهایی که فست فودها ارائه می دهند اعتیاد آورند؟
آیا کالري ها و چربی هاي زیاد موجود در این مواد غذایی شما را به دام اعتیاد می کشاند؟

باید بگوییم که بله فست فودها مثل مواد مخدر اعتیادآور هستند. پژوهش هاي اخیر نشان می دهد چربی، نمک و قندهاي زیادي که در این غذاهاي نسبتاً ارزان وجود دارد اثري همانند مواد مخدر در مغز ایجاد می کنند. امروزه تمام محققان به مسئله ي فست فودها و اثرات اعتیادآور آنها توجه خاصی معطوف داشته اند.

در پژوهش هاي اخیر، محققان به موش ها آزمایشگاهی سوسیس، کالباس، گوشت خوك دودي، شکلات و ... خوراندند و ملاحظه کردند رفتارهاي فیزیولوژي و روحی - روانی این موشها شبیه موش هایی است که به مورفین اعتیاد دارند. علاوه بر این زمانی که اعتیاد به این قبیل مواد غذایی شکل میگیرد هیچ مانعی نمیتواند موشها را از رسیدن به مواد مخدر خود(فست فودها) منصرف کند.همبرگر بهتر از هروئین نیست
بعد از موش ها نوبت به انجام آزمایشات روي انسان ها رسید. زمانی که عکس غذاهاي مورد علاقه ي شرکت کننده ها نشان داده شد، مغزشان شروع به ترشح میزان زیادي هورمون دوپامین کرد. حالتی شبیه به این پدیده در سر معتادین به کوکائین زمانی که عکس پودر سفید می بینند نیز اتفاق می افتد. محققان می گویند دلایل قابل قبولی وجود دارد که نشان میدهد غذاهاي سرشار از قند، چربی و نمک می تواند فعل و انفعالات شیمیایی در مغز ایجاد کند که شبیه به عملکرد مواد مخدري مثل کوکائین و هروئین است.فست فود، IQ کودکان را پایین می آورد
محققان هشدار داده اند مغز کودکانی که فست فود بیشتري می خورند آسیب هاي جدي و طولانی مدتی متحمل می شود. براي نخستین بار نتایج یک پژوهش انگلیسی نشان داده است کودکان زیر سه سالی که پیتزا، سیب زمینی سرخ کرده، چیپس و بیسکوییت زیادي می خورند در پنج سال آینده ي عمر خود IQ پایین تري خواهند داشت.

در واقع بهره ي هوشی این کودکان نسبت به کودکانی که تغذیه سالم تري حاوي میوه، سبزیجات و غذاي خانگی دارند، کمتر خواهد بود.
مسئله ي نگران کننده تر این است که حتی اگر این کودکان بعد از سه سالگی تغذیه ي بهتري داشته باشند باز هم امکان دارد اثرات منفی فست فودهایی که خورده اند تا آخر عمر با آنها بماند. محققان معتقدند که تغذیه ي سالم و خوب در سه سال نخست تولد کودکان بسیار مهم است به خاطر این که در این سال ها مغز کودکان در حال رشد است.

کودکانی که تغذیهاي سرشار از چربی، قند و مواد غذایی تصفیه شده دارند به میزان کافی ویتامین و مواد مغذي دریافت نمی کنند این در حالی است که وجود ویتامین و مواد مغذي براي رشد مغز لازم و ضروري است. البته پیش از این محققان از مضرات فستفودها روي بدن زیاد صحبت کردهاند. این که فست فودها باعث چاقی مفرط، ابتلا به بیماريهاي قلبی عروقی، آلزایمر و ... میشوند بر همه روشن است و متأسفانه از این به بعد باید آسیب هایی که به مغز انسان وارد می کنند را نیز به لیست بلند بالاي خطرات و مضرات این غذاها اضافه کرد.

انسان هاي امروزي با چنان شتابی زندگی میکنند که توجهی به سلامت خود و اطرافیانشان ندارند. درست است که زندگی مدرن با سرعت در حال جریان است و براي هماهنگی با آن باید با شتاب بیشتري عمل کرد اما آیا به نظرتان منطقی است چنان با شتاب زندگی کنیم که از سلامتی خود و کودکانمان غافل بمانیم؟استفاده از فست فود ها و بی تحرکی
کارمندان اغلب وقت خود را در اداره می گذرانند و معمولاً غذاهاي آماده، چرب و مملو از نمک مصرف می کنند، بنابراین در معرض ابتلا به انواع بیماري ها هستند. تغذیه ارتباط مستقیمی با کارایی قشر کارمند که اتفاقاً درصد زیادي از جمعیت شاغلان کشور را هم تشکیل می دهند دارد.

همه ي کارشناسان و مشاوران تغذیه بر این باور هستند که تغذیه ي صحیح در بهبود کارکرد کارمندان، سلامت جسمی آنها و در نتیجه سلامت روحیشان نقش پررنگی دارد. البته اگر هر کدام از کارمندان به جدول غذایی خود رجوع کنند، با انبوهی از انواع غذاهاي چرب و مضري که در طول روز کاري خود مصرف میکنند مواجه می شوند. مصرف انواع پیتزا، ساندویچ، غذاهاي طبخ شده در رستوران ها و تنقلات، بعضی از عادت هاي غذایی غلط رواج یافته در بین کارمندان است. اما بیشتر کارمندان اطلاع ندارند که در واقع با مصرف بی رویه و دایمی این دسته از غذاها باعث ابتلاي خود به انواع بیماريهاي جسمی و روحی هستند.

چاقی، اختلالات استخوانی، انواع آرتروزها، انواع اختلالات عصبی، روحی روانی و چاقی هاي موضعی تنها گوشه اي از بیماري هایی هستند که میزان ابتلا به آنها در کارمندان بیشتر از هر قشر و دسته دیگري است. اما لازم نیست با خواندن این مطلب تنها استرس و افسردگی بگیرید که تا چند سال دیگر یا شاید چند ماه دیگر یکی از این بیماري ها انتظارتان را میکشند و تنها باید سعی در تغییر عادت هاي غذایی خود داشته باشید. به همین بهانه با مصطفی نمکیان، کارشناس ارشد تغذیه گفت وگو کردیم که در ادامه توصیه هاي این مشاور تغذیه را می خوانید.


زندگی صنعتی، تغذیه سنتی
بزرگترین مشکل در این حوزه این است که صنعتی شده ایم اما تغذیه مان از رشد جامانده است؛ یعنی زندگیمان صنعتی شده در حالی که تغذیه مان هنوز سنتی است. شکل زندگی کارمندي باعث شده است که غذاهاي آماده و انواع فست فودها به تعدد در وعده هاي غذایی جاي بگیرند و این باعث افزایش درصد دریافت چربی و انرژي و به طبع آن چاقی، فشار خون، بیماري هاي قلبی عروقی در آنها میشود.


زندگی در محل کار، آفت زندگی شهري
اصولاً کارمندان بخش زیادي از زندگی خود را در محیط کار می گذرانند و این مسأله باعث می شود از مصرف سبزیجات و میوه ي تازه دور بمانند. غذاهایی که استفاده میکنند اغلب حاضري و تهیه شده از بیرون و رستوران ها است؛ این غذاها معمولاً چرب هستند و نمک زیادي دارند. در کنار آن از نوشیدنی هاي پرکالري مثل نوشابه هاي قندي که میزان دریافت قند بدن را افزایش می دهند، استفاده می کنند. در نتیجه ي این فرایند میزان دریافت ویتامین ها و مواد معدنی به حداقل خود می رسند. در نهایت این عادت هاي غذایی به همراه کم تحرکی و زندگی پشت میز نشینی زمینه ساز بیماري هاي قلبی عروقی و مسایل مختلف دیگر میشود.


غذا داروي ماست
توصیه میکنم کارمندان به روز زندگی کنند، یعنی تغذیه شان از اولویت هاي زندگیشان باشد. غذا داروي ما است و دارو غذاي ما. کارمندان تمام انرژي خود را براي دریافت سرمایه صرف می کنند، در حالی که در آینده ي نه چندان دور باید همین میزان سرمایه را صرف درمان و بازگرداندن سلامتی شان صرف کنند. بنابراین در این زمینه پیشگیري توصیه میشود.


میان وعده میوه را فراموش نکنید
براي این مهم حتماً از میان وعده هاي میوه استفاده کنند و این براي کارمندان قابل انجام است چون در جاي مشخص و ثابتی مشغول به کار هستند. مصرف میان وعده میوه را در ساعت 10 صبح به صورت عادتی نهادینه شده براي خود تبدیل کنند.


حتماً سبزیجات تازه و سالاد را در وعده ي ناهار خود بگنجانند.
سعی کنند از غذاهاي سالم و مقوي مثل نان و پنیر و سبزي، نان و پنیر و خیار و گوجه و نان و پنیر و مغز گردو استفاده کنند. کارمندان حتی می توانند از این نوع از غذاها هفته اي یکبار در وعده ي ناهار استفاده کنند.


سوءهاضمه در کمین
وقفه اي که در بین وعده هاي ناهار و صبحانه ي کارمندان پیش می آید بزرگترین مسأله است که باعث می شود کارمندان درگیر مشکلات تغذیه اي یا سوءهاضمه شوند، در صورتی که اگر در ساعت 10 صبح میان وعدهاي مصرف کنند این مشکل برطرف می شود. شیر کم چرب نیز میتواند به عنوان میان وعده مصرف شود. جایگزین کردن خرما و کشمش به جاي قند در اداره ها که ابتدا تصویب شد و بعد به فراموشی سپرده شده اقدام به جایی بود.