A+ A A-

مقایسه اي بین غذاهاي خانگی و صنعتی
غذاهاي خانگی و صنعتی هر یک مزایا و معایبی دارند و بر اساس شرایط میتوانیم هر یک از آنها را انتخاب کنیم. از نظر تغذیه اي، به دلایل مختلف غذاهاي خانگی و محلی با ارزشتر از غذاهاي صنعتی هستند.

*به عنوان مثال غذاهاي صنعتی حاوي ترکیبات نگهدارندهاي هستند که در طولانیمدت به خصوص میتوانند براي سلامت افراد آسیب پذیر مثل کودکان، زنان باردار و شیرده یا سالمندان یا افراد در معرض آلرژي هاي غذایی مضر باشند.

*در ضمن، چربی و نمک در غذاهاي صنعتی بیشتر از غذاهاي خانگی است.

* از سوي دیگر غذاهاي صنعتی از نظر ویتامین ها فقیرتر از غذاهاي خانگی و به ویژه محلی اند مثلاً سبزي ها در مرحله آخر به غذاهاي خانگی اضافه می شوند و شیوه پخت به گونه اي است که مواد مغذي با ارزش، در غذا بهتر حفظ میشوند ولی در صنعت، تمام مواد غذایی در شرایط یکسانی پخته میشوند و حرارت بالاي پاستوریزاسیون هم باعث میشود بیشتر ویتامینها از بین بروند اما از نظر مواد معدنی، تفاوت بارزي میان غذاهاي خانگی، محلی و صنعتی وجود ندارد.

*تفاوت دیگر در تازگی مواد غذایی است. مواد غذایی صنعتی معمولاً به دلیل حرارت بالا و اضافه کردن نگه دارنده ها به مدت طولانی قابل نگهداري اند. در طول این مدت عطر و طعم آنها، از بین میرود. در واقع، در غذاهاي خانگی میزان حرارت، مدت نگهداري و نحوه پخت به گونه اي است که این مواد از بین نمیرود و تفاوت طعم و بو از اینجا نشأت میگیرد و در مجموع غذاهاي خانگی و محلی لذیذتر و سالمتر هستند. البته غذاهاي صنعتی هم مزایایی دارند که با توجه به شرایط، لازم است آنها را انتخاب کنیم.

*به عنوان مثال خیلی راحت در همهجا در دسترس هستند و باعث صرفهجویی در وقت میشوند. اگر فردي عجله داشته باشد یا وقت یا لوازم تهیه غذا را نداشته باشد، بهتر است از غذاهاي صنعتی استفاده کند.

* از نظر قیمتی نیز غذاهاي صنعتی چون در مقادیر انبوه تولید میشوند، ارزانتر از غذاهاي خانگی و محلی هستند.

* از سوي دیگر غذاهاي صنعتی را مدت بیشتري میتوان نگه داشت و در طول زمانی که روي بسته بندي به عنوان تاریخ تولید تا انقضا درج شده، اگر ماده غذایی از بسته بندي خارج نشود قابل نگهداري در خارج از یخچال است اما غذاهاي خانگی را به هیچ عنوان نمی توان براي مدت طولانی نگه داشت مگر آن که داخل فریزر قرار گیرند که در آن حالت نیز مقداري از مواد مغذي شان کاسته می شود.ترکیب فست فود با قهوه کشنده است!
قهوه و فست فود یک ترکیب خطرناك است که به خصوص وقتی با هم مصرف شوند، قند خون را به شدت افزایش میدهند. اگر عاشق خوردن فست فود هستید از این پس مراقب باشید که از نوشیدن قهوه بعد از خوردن این غذاها خودداري کنید چون قهوه و فست فود یک ترکیب خطرناك است که به خصوص وقتی با هم مصرف شوند، قند خون را به شدت افزایش می دهند.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، پزشکان هشدار دادند افرادي که دیابت ندارند و از این نظر کاملاً سالم هستند، پس از خوردن یک وعده غذایی پرچرب، قندشان به مقدار زیادي افزایش پیدا میکند اما اگر بلافاصله بعد از این وعده ي غذایی چرب، قهوه ي کافئین دار نیز بنوشند، قند خون آنها تا دو برابر افزایش پیدا میکند و به اندازه افرادي میرسد که در معرض خطر دیابت هستند.

در کانادا یادآور شد: « گوالف » به گزارش پایگاه اینترنتی مدگورو، دکتر ماري – سولیل بئودوین متخصص دانشگاه این نتایج به ما میگوید که چربی هاي اشباع شده میتوانند در توانایی بدن در پاکسازي قندها از خون تداخل ایجاد کنند و وقتی با کافئین موجود در قهوه همراه شوند، این تداخل تشدید می شود. این متخصصان در آزمایشات خود دریافتند که مقدار قند خون افراد تحت آزمایش، پس از خوردن غذاي چرب تا 32 درصد در مقایسه با قبل از خوردن آن افزایش پیدا می کند.کدام فست فود بهتر است؟

1- ساندویچ برگر
به طور کلی همبرگرها به مراتب از سوسیس ها و کالباس ها بهتر هستند زیرا مواد نگهدارنده ندارند ولی باید سعی کنیم برگرهایی انتخاب کنیم که از نوع مرغوب باشند.

2- قارچ برگر
قارچ یک نوع شکم پرکن است و براي افرادي که گرسنه هستند، یک انتخاب مناسب است. بعضی ها به اشتباه قارچ را جایگزین گوشت می دانند، این در حالی است که قارچ به هیچ عنوان جاي گوشت را نمی گیرد.

3- چیزبرگر
اگر فرد مشکل چربی و اضافه وزن نداشته باشد، نسبت به همبرگر معمولی به خصوص براي جوانان غذاي کامل تري به حساب می آید. زیرا چیزبرگر می تواند براي جوانانی که کمتر لبنیات مصرف می کنند، تامین کننده کلسیم باشد. یک ساندویچ چیزبرگر داراي هر 4 گروه غذایی یعنی پروتئین، لبنیات، غلات و سبزي ها است.

4- دوبل برگر
میزان استاندارد مصرف روزانه گوشت بین 80 تا 100 گرم است ولی دوبل برگر تقریبا 180 گرم گوشت دارد. این گوشت اضافی در بدن تجمع پیدا میکند و باعث چاقی و دیگر مشکلها میشود. اگر کسی گرسنه است بهتر است نان بیشتري بخورد و از مصرف بیشتر گوشت پرهیز کند.

5- پیتزاي مخصوص
پیتزاي مخصوص، پیتزایی است که همه چیز در آن به چشم میخورد. بنابراین حجم و کالري بالایی دارد که باعث چاقی می شود. از سوي دیگر ماده اصلی این پیتزاها، سوسیس و کالباس است که مورد تایید متخصصان تغذیه نیست. فلفل سبز، گوشت قرمز و سبزیجاتی که در این پیتزاها به کار میرود از موارد خوب این دسته از پیتزاهاست. یک پیتزاي مخلوط تقریبا 1200 کالري انرژي دارد. بنابراین باید در مصرف آن محتاط بود تا به چربی دور شکممان اضافه نشود.

6- پیتزاي پپرونی
ماده اصلی پیتزاي پپرونی، سوسیس است که به دلیل داشتن چربی، نمک و مواد نگهدارنده، مصرف آن به هیچ وجه به صلاح نیست.

7- پیتزاي سبزیجات
بی نظیرترین نوع پیتزا است و براي کسانی که به دنبال یک فستفود نسبتا سالم هستند، بهترین انتخاب به شمار می آید.

8- پیتزاي مرغ و قارچ / پیتزاي قارچ و گوشت
با یک درجه تخفیف نسبت به پیتزاي سبزيها، بهترین نوع پیتزا به شمار میآید. فقط افرادي که نسبت به مصرف گوشت قرمز محدودیت یا حساسیت دارند باید در مصرف این نوع پیتزا محتاط باشند. اما بهطور کلی چون مصرف گوشت بخشی از یک رژیم غذایی سالم است، فرد میتواند گوشت مورد نیاز روزانه خود را از این طریق به دست بیاورد.

9- پیتزاي چیپس و پنیر
بدترین نوع پیتزا است. زیرا چیپس از وحشت ناكترین خوراکی هایی است که بشر اختراع کرده است. به دلیل ترکیب هاي مضري که در اثر سرخ کردن سیب زمینی ایجاد می شود و چربی و ترانس بالایی که دارد خوردن حتی یک حلقه سیب زمینی سرخ شده خیانت نابخشودنی در حق بدن است.

10- مرغ هاي سوخاري و بریانی
تلاش ما باید این باشد که از موادي که با روغن داغ سرخ می شوند دوري کنیم. بنابراین مرغ هاي بریانی یک غذاي سالم و مقوي محسوب می شوند. مرغ سوخاري هم باید با حداقل روغن و در روغن مناسب سرخ شود. معیار بدي روغن هم این است که یا سیاه شود یا دود از آن بلند شود یا بدبو شود.

11- ساندویچ هاتداگ
به دلیل اینکه سوسیس ساندویچ هاتداگ در روغن سرخ نمیشود و معمولاً آن را کبابی میکنند، نسبت به ساندویچ سوسیس که در روغن سرخ می شود، انتخاب بهتري است.

12- ساندویچ ژامبون
کالباس ها نیز داراي مواد نگهدارنده و چربی فراوان هستند و همان مشکلات سوسیس ها را دارند. علاوه بر این، ساندویچ ها دو مشکل دیگر نیز دارند، اول اینکه خیارشور فراوان دارند که میتواند سبب افزایش فشارخون، سرطان و مشکل هاي دیگر شود و دوم اینکه در آنها از نان سفید استفاده میشود که مصرف آنها توصیه نمی شود. بهتر است در ساندویچ ها به جاي خیارشور از گوجه، کلم، کاهو و دیگر سبزیجات استفاده شود.

13- ژامبون تنوري
ژامبون معمولی از ژامبون تنوري بهتر است چون در اثر تنوري کردن، ممکن است ترکیب هاي حلقوي در ژامبون ایجاد شود که این ترکیب ها سرطان زا هستند.

14- ساندویچ سوسیس
سوسیس ها به دلیل دارا بودن نمک، چربی و مواد نگهدارنده براي سلامت فرد مضر هستند و مصرف زیاد آنها توصیه نمی شود. مواد نگهدارنده باعث تولید نیتروزآمین در بدن می شوند که سرطانزا بودن آنها اثبات شده است. این مواد داراي آثار تجمعی هستند و اگر مرتبا استفاده شوند، در درازمدت میتوانند باعث سرطان شوند.

15- ساندویچ کباب ترکی
سالم ترین ساندویچ ها به شمار میآیند به شرط اینکه هنگام سرو به آنها سس مایونز اضافه نشود و بدون خیارشور سرو شوند. در مجموع کباب ترکی مرغ از کباب ترکی گوشت بهتر است.

16- ساندویچ رستبیف/ استیک
جزو ساندویچ هاي خوب طبقه بندي می شوند و ایراد آنها این است که در روغن سرخ می شوند.

17- سیب زمینی سرخ کرده
در اثر سرخ کردن سیبزمینی علاوه بر اسیدهاي چرب ترانس دو ترکیب آکریلامید و پروکسید نیز در سیب زمینی تولید می شود که سرطان زا و براي کبد نیز مضر هستند.