A+ A A-

فست فود بخورید به پنج شرط
دلکندن از فست فودها براي بیشتر ما چندان هم آسان نیست. ولی اگر این بار نیز در هنگام عبور از جلوي یک رستوران وسوسه شدید که ناخنکی به غذاهاي خوشمزه آن بزنید، می توانید با رعایت دستورات زیر، کمترین ضرر را از استفاده از فست فودها ببرید.


براي منزل سفارش دهید:
مطالعات نشان می دهند هنگامی که افراد پشت میز غذاخوري در منزلشان غذا میل می کنند، بیشتر از خارج از منزل غذا می خورند. بنابراین بهتر است شما با یک فروشگاه عرضه فست فودها تماس بگیرید و بخواهید غذا را به منزل شما بیاورند. در این شرایط شما ممکن است غذاهاي سالم دیگري مثل انواع سبزي ها و میوه ها را روي میز غذا تدارك ببینید که ممکن است با میل کردن از آن غذاهاي سالم، کمتر شکم تان را با فست فودها پر کنید.


منو (فهرست غذاهاي سالم) را انتخاب کنید:
رستوران هاي ارایه دهنده غذاهاي حاضري در برخی نقاط دنیا دست به ابتکار جالبی زده اند. آنها فهرست فست فودهاي سالم را از فست فودهاي معمولی جدا کرده اند و یا حتی فضاي داخل رستوران را به دو بخش تقسیم کرده اند که در یک بخش فقط فست فودهاي سالم به مشتریان عرضه می شود. گاهی در فهرست غذاها آورده شده است که هر غذاي حاوي چه موادي است و حتی فرآیند تهیه آن چگونه است. اگر شما طریقه آماده کردن هر غذا حاضري را بدانید، می توانید متوجه شوید که آیا خوردن آن غذا با رژیم شما جور درمی آید یا نه. غذاهاي کبابی (کبابی شده)، آب پز شده و بخارپز شده به طور معمول سالم تر هستند. سالادهاي مملو از سبزي ها و میوه هاي تازه به طور معمول سالم تر از سالادهاي حاوي پنیر، گوشت و سس هستند.


از سفارش دادن غذاهاي سالم خجالت نکشید:
شاید اگر به یکی از فروشگاه هاي عرضه غذاهاي فست فود سر بزنید و از پیشخدمت بخواهید آن غذا را به روش سالم تري براي شما تهیه کند، چندان با استقبال خوبی رو به رو نشوید. ولی این اتفاقی است که این روزها در بیشتر فروشگاه هاي فست فود در سراسر دنیا می افتد. مشتریان می توانند از صاحبان رستوران بخواهند به جاي اینکه غذاي شان را در روغن یا کره سرخ کند، غذا را کبابی برای شان آماده کند و یا انواع سس هاي موجود در غذا را حذف کند. صاحبان این رستوران ها عمل به این خواسته مشتریان خود را، راهی براي جلب رضایت مشتري و جمع کردن مشتریان بیشتر می دانند. پس شما از همین امروز این فرهنگ را رواج دهید، خجالت نکشید.


سایز (اندازه) کوچکتر سفارش دهید:
به طور معمول در بیشتر رستوران ها، آنچه به عنوان یک پرس غذا به مشتریان ارایه می شود، گاهی حاوي دو، سه برابر کالري است که فرد باید از یک وعده غذایی به دست بیاورد. بنابراین در صورتی که سایزهاي کوچکتر از غذاهاي مورد علاقه تان موجود است، آن سایزهاي کوچکتر را سفارش دهید ولی اگر چنین امکانی فراهم نیست، از همان ابتدا غذایتان را نصف کنید و با دوست و یا فردي از خانواده تان که با شما به رستوران آمده است، شریک شوید. حتی می توانید نیمه دیگر غذا را با خود به منزل ببرید و در وعدهاي دیگر آن را نوش جان کنید.


سس را جدا سفارش دهید:
از مسوولان رستوران بخواهید سس را روي غذاي شما نریزند، بلکه آن را در ظرفی جداگانه کنار غذایتان قرار دهند. در این صورت شما میتوانید مقدار سسی را که همراه غذایتان می خورید کنترل کنید و یا به طور کل آن را حذف کنید.چرا فست فود مغضوب است؟
خیلی از کارشناسان بهداشت و سلامت در سراسر دنیا به مقابله با فست فود برخاسته اند. دعاوي حقوقی زیادي صورت می گیرد که یک طرف آن صاحبان صنایع فست فود قرار دارند. اما چرا فست فود این قدر مغضوب است؟

این سئوال، جواب هاي زیادي می تواند داشته باشد. براي حفظ و نگهداري دراز مدت غذاهاي حاضري و خوش طعم کردن آن ها، از افزودنی هاي متعددي استفاده می شود. این افزودنی ها به همراه دیگر فرآیندهایی که روي غذا انجام می شود، موجب از دست رفتن بخش زیادي از ارزش غذایی فست فود می شود. از طرف دیگر، کارشناسان معتقدند که گسترش فست فود یعنی گسترش چاقی. چاقی هم یعنی بیماري هاي قلبی عروقی، دیابت، سرطان روده، سرطان معده، سرطان سینه، آرتروز، فشارخون بالا، نازایی و .... چندي پیش محققان آمریکایی هشدار دادند که سکونت در نزدیکی رستوران هاي فست فود برابر است با کوتاهی عمر.

این محققان که پژوهش خود را در شهر شیکاگو متمرکز کرده بودند، پس از انجام یک سري مطالعات روي شیوه تغذیه مردم این شهر دریافتند شهروندانی که در نزدیکی رستوران هاي فست فود زندگی می کنند و کمتر به خواروبارفروشی ها و سوپرمارکت هاي حاوي مواد غذایی متنوع دسترسی دارند، عمرشان کوتاهتر می شود و اغلب دچار مرگ زودهنگام می شوند. این گزارش نشان داد که این شهروندان بیشتر در اثر ابتلا به بیماري هایی چون دیابت، سرطان و بیماري هاي قلبی جان خود را از دست می دهند. افرادي که در نزدیکی این قبیل رستوران ها زندگی می کنند، بیشتر از دیگران با مشکل چاقی، اضافه وزن و افزایش فشارخون مواجه هستند. به عبارت دیگر، هرچه تنوع غذایی افراد یک جامعه کمتر شود، دسترسی به مواد غذایی گوناگون مورد نیاز بدن هم کمتر می شود و احتمال ابتلا به بیماري هاي مزمن و نیز مرگ و میر زودرس در میان مردم آن جامعه به دلیل داشتن رژیم غذایی نامطلوب، افزایش پیدا می کند.


کارشناسان حوزه سلامت البته دلایل متعدد دیگري نیز براي وحشت از فست فود دارند:

1- بیشتر غذاهاي حاضر در منوي این رستوران ها از نظر محتواي کالري، چربی، قند و نمک بسیار بالاتر از حد استاندارد و بهداشتی است. به عبارت دیگر، اکثر این غذاها براي سلامت انسان مضر است، او را چاق می کند و شانس ابتلا به دیابت و حمله قلبی را به شدت افزایش می دهد.

2- بیشتر غذاهایی که در این رستوران ها عرضه می شوند، به شکل سرخ شده است و بدتر از آن، اینکه براي سرخ کردن این غذاها از روغن نباتی جامد استفاده می کنند. درصد اسیدهاي چرب اشباع و ایزومرهاي ترانس در این روغن ها بالاست. کارشناسان به اسیدهاي چرب ترانس می گویند چربی قاتل (Killer Fat) این چربی، همان چربی است که در دیواره سرخرگ ها رسوب کرده و آنها را مسدود می کند.

3- وعده هاي غذایی فست فود از نظر اندازه یا به اصطلاح سایز، می تواند بسیار بزرگ تر از یک وعده غذاي خانگی باشد. به علاوه، انرژي موجود در آن بسیار بیشتر از یک وعده غذاي خانگی در همان حجم است.

4- نوع تبلیغات و بازاریابی آنها فریبنده است و کودکان را دچار عادات غذایی ناسالم می کند. استفاده زیاد از طعم دهنده ها روغن هاي اشباع، مواد قندي و نمک، طعم خوشمزه اي به این نوع غذاها می دهد و ذائقه بچه ها و حتی بزرگسالان را گمراه می کند و آنها را به سوي مصرف هرچه بیشتر سوق می دهد.

5- بسته بندي هاي فست فود متعدد است و می تواند از حیث بازیافت براي محیط زیست زیان آور باشد.

6- گسترش فست فود فراگیري و تنوع غذاهاي بومی را کم می کند. به عبارت دیگر، باعث می شود آدم ها، غذاهاي سنتی خودشان را فراموش کنند. غذاهاي سنتی بخشی از فرهنگ یک ملت است.

7- مصرف گسترده فست فود سبب می شود میزها و سفره هاي غذا در خانواده ها به فراموشی سپرده شود و فرصت دور هم جمع شدن از خانواده ها گرفته شود.

8- بسیاري از رستوران هاي فست فود به شکل زنجیره اي اداره می شوند. این امر می تواند فرصت اشتغال را از کاسبان و فروشندگان خرده پا بگیرد.

9- در بسیاري از رستوران هاي فست فود با توجه به ازدحام مشتري و تعدد سفارش ها، نظافت به شکل تمام و کمال رعایت نمی شود. بررسی 1000 شعبه از 10 تا از بهترین رستوران هاي زنجیره اي فست فود در 38 ایالت آمریکا نشان داد که تنها تعداد کمی از آنها نظافت را در حد مطلوب رعایت می کرده اند. در بیش از 60 درصد این رستوران ها، کارکنان پیش از آغاز به کار دست هاي خود را نشسته بودند و از دست کش استفاده نمی کردند.